Romanlar, “Balkan Birliği” Kuracak

EDROM Başkanı Çekiç:-”Merkezi Edirne olacak, Brüksel’de bürosu bulunacak Balkan Roman Birliği’ni kurmak için adım atıyoruz”

SALİH BARAN – Balkanlar’da yaşayan Romanlar, merkezi Edirne’de olması planlanan Roman Balkan Birliği kuracak.

Edirne Roman Derneği Başkanı (EDROM) Erdinç Çekiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Roman Balkan Birliği’nin, ortak sorunları çözme konusunda bir araya gelmek için tasarlandığını söyledi.

Avrupa’da ve Türkiye’de, Romanlar’a yönelik uygulanan stratejilerin daha iyi yere gelmesi için birliği önemsediklerini ifade eden Çekiç, şöyle konuştu:

“Romanların sorunlarına bir bakış oluşturmak için ilk adımı attık. Türkiye AB sürecinde olan ve ciddi Roman vatandaşının yaşadığı bir ülke. Avrupa’da da ortalama 12-15 milyon Roman’ın ciddi sıkıntıları var. Türkiye’nin Romanlar’a yönelik uyguladığı politikalar, Avrupa’da uygulananların gerisinde değil. Bu süreçte Romanlar’a yönelik Avrupa’da uygulanmış ancak başarısız olmuş politikalarla, Türkiye’de uygulanmak istenen politikaları karşılaştırarak, hataya yer vermeyen politikaların oluşmasını sağlamak istiyoruz.”

“Merkezi Edirne olacak”

Çekiç, Roman Balkan Birliği çalışmalarına kısa sürede şekil vermek için Türkiye’de bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Edirne merkezli çalışmalar yapmaya devam ettiklerini ifade eden Çekiç, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki ay, 9 Balkan ülkesinin yer alacağı bir toplantı yapacağız. Merkezi Edirne olacak, Brüksel’de bürosu bulunacak, Roman Balkan Birliği’ni kurmak için adım atıyoruz. Bugün Avrupa’nın Romanlarla ilgili çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin bölgesinde lider ülke özelliğini taşıyorsa, Balkanlar’dan Osmanlı’dan kalan güzel mirası, renkli mirası sahipleneceği kanaatindeyiz. Bu noktada Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzioğlu bize destek veriyor, Balkan coğrafyasını iyi bilen bir insan. Özellikle Müslüman Romanlar, kendilerini millet tanımıyla, özellikle Türk ve Müslüman kimlikleriyle kendilerini Türkiye’ye bağlı hissediyorlar. Buna sahip çıkılması gerekiyor.”

Yunanistan Gümülcine Roman Derneği yöneticisi Dimitros Hristos ise Roman Balkan Birliği’nin, Romanlar’ın sorunlarının, gördüğü ayrımcılığın çözümünde etkili olacağına inandığını ifade etti.

Bulgaristan’daki bir Roman derneğinin yöneticisi Kadrin Hasanov da birliğin Romanlar’ın sesinin AB’de daha gür çıkması için büyük bir adım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bulgaristan’da sivil toplum örgütleri çok gelişmiş düzeyde. Böyle taban hareketinden Balkan ağı kurma sürecine girdik. Brüksel’de AB’de faktör olarak yerleşecek. Sorunlarımızın çözümünde hızlılık katar ve Romanlar’ın sesini AB’de duyurmak için iyi bir adım olacağını düşünüyorum. Geçmişte sorunlarımız bu kadar çok tartışılmıyordu ancak medeni bir AB hayaliyle Romanlar’ın sorunu son zamanlarda daha çok tartışılır hale geldi.”

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Lütfen aşağıdaki resmi, hemen alttaki kutuğa yazınız. Resmin üzerine tıklayarak yazan yazıyı duyabilirsiniz.
Click to hear an audio file of the anti-spam word